Music by Women Festival

Schedule – March 7-9, 2024

Watch Concerts Live

Jump to:

Thursday Morning Thursday Afternoon Thursday Evening

Friday Morning Friday Afternoon Friday Evening

Saturday Morning Saturday Afternoon Saturday Evening

Participant Biographies

THURSDAY, MARCH 7TH

10:00 AM
Kossen Auditorium

Concert No. 1

Piano Quintet in B minor, Op. 40 …………………………..……………………………………………… Dora Pejačević (1885-1923)

II. poco sostenuto

Felipe Mathias Romagnoli, first violin (Valdosta State University) Xin-Yu Chang, second violin (Valdosta State University) Ronald López, viola (Valdosta State University) Lidia Sánchez, violoncello (Valdosta State University) Joshua K. Pifer, piano (Valdosta State University)

Sonata for clarinet and piano, op. 45 ………………………….……………………………………….……. Ruth Gipps (1921-1999)

I. Maestoso Allegro ma non troppo

II. Andante con moto

III. Scherzando

IV. Maestoso Allegro molto

Timothy Bonenfant, clarinet (Angelo State University) Martha Saywell, piano (Texas A&M University San Antonio)

Song without Words in G Major, “Pleading”…………………………………………………………….. Florence Price (1887–1953)

Song without Words in A Major

Fantasie nègre No. 4 in B Minor

Tiantian Liang, piano (Northern Arizona University)

Transformations, Suite No. 1 for Flute and Bassoon ……………………………………………………………….. Jessica Rudman

I. Rapunzel

II. Rumpelstiltskin

III. Snow White…

IV. The Twelve Dancing Princesses

V. The Gold Key

Marta Plominska, flute (University of Nevada, Las Vegas) Liz Valvano, bassoon (University of Nevada, Las Vegas)

Three Dream Portraits ………………………………………………………………………………………………. Margaret Bonds (1913-1972)

Minstrel Man

Dream Variation

I, Too  

Jerry Brown, tenor
William Reber, piano (Mississippi University for Women)

Lava ………………………………………………………………………………………………………………………………………….. Melissa D’Albora
Socially Distant …………………………………………………………………………………………………………………..……… Katrina Penman

Carol Shansky, flute

Destiny for oboe, alto saxophone, and bass clarinet …………………………………………………………………. Theresa Martin

Heather Killmeyer, oboe (East Tennessee State University) Lisa Perry, bass clarinet (East Tennessee State University) Brian Rodesch, alto saxophone (East Tennessee State University)

12:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 2

Fantasia of Warabe-uta, Japanese Nursery Rhymes ………………………….……………………………….. Sumiko Minemura

I. Where are you from?

III. Numbers song

IV. Slip, Slip, Slippery Bridge

Floral Chess for Two Pianos ………………………….……………………………………………………………………………… Heeyoung Yang

I. Seen my flower? Seen my friends?

II. Friends Picker Song

III. The Lost Flower

Kumiko Shimizu, piano (Delta State University) Jung-Won Shin, piano (Delta State University)

Three Impressions of Northern Arizona ………………………….……………………………………….. Judith Cloud (1955-2023)

1. Wupatki

2. Dineh Song of Friendship- In Memorium Michael Sullivan

3. Wind

Emily Hoppe, flute (Northern Arizona University Kitt School of Music)
Aimee Fincher, piano (Northern Arizona University Kitt School of Music)

Crépuscule du Kol Nidré, thème et variations for solo cello ………………………….…………………………. Graciane Finzi

Marie-Élaine Gagnon, cello (Crane School of Music, SUNY-Potsdam)

take you all the way (2023) ………………………….…………………………………………………………………………… Susanna Hancock

Erin Cameron, clarinet (Arkansas State University)

Four Duets for Oboe and Clarinet …………………………………………………………………………………………….. Gwyneth Walker

1. Daybreak

2. Crossing Paths

3. Especially Eighths

4. Walk with Grace

Triple Threat Duo Kristin Sarvela, oboe (Sam Houston State University) Patricia Card, clarinet (Sam Houston State University)

Break

3:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 3

Through the Dark …………………………………………………………………………………………………………………….. Andrea Ramsey

All Works of Love …………………………………………………………………………………………………………………..……… Joan Szymko
There Was a Time ………………………………………………………………………………………………………………….. Elaine Hagenberg

Mississippi Gulf Coast Community College – Harrison County Campus Choir Zane Lynn, conductor (MGCCC HC Campus) Patience Pierini, collaborative pianist (MGCCC HC Campus)

The Mountain ……………………………………………………….……………………………………………………….….……….… Jenni Brandon

La HERmandad Clarinet Duo
Carrie RavenStem, clarinet (Backun & Silverstein Performing Artist) Adria Sutherland, clarinet (Backun Performing Artist)

Piéces Romantiques, Op. 55 ……………………………………………….…………………………….. Cécile Chaminade (1857-1944)

I. Primavera

II. La chaise à porteurs

III. Idylle arabe

IV. Sérénade d’automne

V. Danse hindoue

VI. Rigaudon

Piano Four Hands Tiantian Liang (Northern Arizona University) Aimee Fincher (Northern Arizona University)

Fields of Wonder ……………………………………………….……………………………………………………………………………..…….. B.E. Boykin

I. Heaven

II. Snail

III. Idylle arabe

IV. Moonlight Night: Carmel

V. Snake

VI. The New Moon

VII. Birth

Jamie Reimer, soprano (University of Nebraska – Lincoln)
Stacie Haneline, piano (University of Nebraska Omaha)

4:00-4:25 PM

Room 211      

Paper: Micro Acts of Feminism: The Protesting, healing, and Self-expressing Aspects of the Traditional Jewish-Yemenite Women’s Songs
Naama Perel-Tzadok (University of Pittsburgh)

Room 307

Lecture Recital: The Celtic Revival in Song: An Exploration of Helen Hopekirk and the Five Poems of Fiona Macleod
Laura Pritchard, voice (University of Alabama)
Hannah Roberts, piano (University of Alabama)

Room 408

Lecture Recital: Reflecting a Path of Democracy in South Korea: Beyond the Line for Piano by Hojung Yoo.
Hyeji Seo, piano (Colorado State University)

4:30-4:55 PM

Room 211      

Paper: Finding Marie: A Story of Tubas, Trains, and Tenacity
Joanna Hersey (UNC Pembroke)

Room 307      

Lecture Recital: Korean Vocal Tapestry
Won Cho (University of Alabama at Birmingham) Kyoung Cho (University of South Florida)
Jonathan Levin, piano

Room 408

Lecture Recital: Clara Schumann’s Three Romances; Oboe Performance Practices
Alec Black, oboe (Arkansas State University)

5:00 PM
Kossen Auditorium  

Concert No. 4

Playground of the Mind for clarinet choir …………………………………………………………………………………………….. Alice Jones

Clarinets: Franklin Acosta, Khristiyana Adams, Hunter Bishop, Kate Boundy, Will Carter, Anna Bullock, Jacob Foster, Riley Keene, Alyson Newsom, Sarah Smith, Paige Statzer
Bass Clarinets: Landon Hensley, Dayton Sheffield Lisa Perry, conductor (East Tennessee State University)

Esitanza …………………………………………………………………………………………………..………….. Joanna Bruzdowicz (1943-2021)

Cinderella: 7 Aphorisms (selection) …………………..………………………………………………….. Katarzyna Kwiecień-Długosz

Sonatina, mvts. 1 & 3

Piano Four Hands
Piotr Różański (The Krzysztof Penderecki Academy of Music in Krakow, Poland) Grzegorz Mania (The Feliks Nowowiejski Academy of Music in Bydgoszcz, Poland)

Vous m’avez regardé avec toute votre âme ………………………………………………………….. Lili Boulanger (1893-1918)

Si tout ceci n’est qu’un pauvre rêve from Clairières dans le ciel

Cantique ……………………………………………………………………………………………………..………….. Nadia Boulanger (1997-1979)

Cheryl Coker, soprano (Emerita Millsaps College)
Sandra Polanski, piano

Lift: Solos for Horn by Black Composers

9. Old St. John ……………………………………………………………………………………………………………………………….… Mary D. Watkins

14. When I’m Older ……………………………………………………………………………………………………………………… Shanyse Strickland

13. Pantones …………………………………………………………………………………………………………………………………..… Mattea Williams I. Living Coral Pink II. Skydiver Blue

17. Dahomey Passacaglia …………………………………………………………………………………………………..… Althes Talbot-Howard

Brenda Luchsinger, horn (Alabama State University)
Kristofer Sanchack, piano (Alabama State University)

Shiver ……………………………………………….…………………………………………………………………………………………………….. Jenni Watson

Venture

Deconstruct

Leanna Simpkins Hamburg, soprano saxophone

Guitar Constellation ………………………………………………………………………………………………………………………… Gloria Villanueva

JT Gleason, guitar

Beneath a Canopy of Wings …………. Ellen Harrison (University of Cincinnati College-Conservatory of Music)

Colleen White, flute (Kansas State University) Amy Guffey, clarinet (Kansas State University)

Three songs from The AIDS Quilt Songbook

Hold On …………………………………………………………………………………………………………………………………………………..… Gilda Lyons

Because You Were Here …………………………………………………………………………………………………………………. Hannah Adhikari

Hold My Hand from Still We Dance ……………………………………………………………………………………… Mary Carol Warwick

Susan Hurley, soprano (Mississippi University for Women) William Reber, piano (Mississippi University for Women)

Reception hosted by the Music by Women Festival for participants and special guests. Meet in the Poindexter lobby immediately following the 5 p.m. concert to walk over to the reception.

8:00 PM
Kossen Auditorium  

Concert No. 5

Arabesque Op. 61……………………………………………………………………………………………………. Cécile Chaminade (1857-1944)

Interlude Op. 152

Theme and Variations Op. 89

Julia Mortyakova, piano (Mississippi University for Women)

Emily! (from New England) …………………………………………………………………………………………………..…….. Gwyneth Walker

1. My Letter to the World

2. The Moon and the Sea

3. The Frog in the Bog

4. Hope (with Feathers)

5. Passion

6. Joy

7. All I Have to Bring

Rachel Sweeney Green, soprano (UNL)
Emily Rose, clarinet (A, Bb) & bass clarinet (UNL) Stacie Haneline, piano (University of Nebraska Omaha)

Four Personalities ………………………………………………………………………………………………………………………..…….. Alyssa Morris

1. Yellow

2. White

3. Blue

4. Red

Michael Adduci, oboe (Tennessee Tech University)
Jonathan Levin, piano

Surrender Vocal Cycle for Voice and Piano ……………………………………. Olga Harris (Tennessee State University)

Julia Jaffe, mezzo-soprano
Jonathan Levin, piano

The Weft and Weave Between Us ……………………………………………….……………. Cara Haxo (The College of Wooster)

I. The best thing we can do is talk about it

II. Just one blade of grass

III. Love is an action verb

Ripple

Synergy 78
Carol Shansky, flute
Michelle Kiec, clarinet (Oklahoma City University)

Songs of the Opera Diva ……………………………………………….……………………………………. Marietta Brambilla (1807-1875)

La Capanna (Duet)

Salve o sterile pianura

L’Ora d’amore 

Feminine Musique
Korliss Uecker, soprano (Westchester Conservatory Preparatory Division)
Tammy Hensrud, mezzo soprano (Hofstra University) Jonathan Levin, piano

That Time of Year Thou Mayst in Me Behold ………………………………………………….. Jane K (Evgeniya Kozhevnikova)

Departure

Of Peace

Benjamin Schoening, baritone (University of North Georgia)
 Vivian Doublestein, piano (University of North Georgia)

FRIDAY, MARCH 8TH

9:00–9:25 AM

Room 211

Paper: Betty Olivero’s piano music in terms of style and performance
Piotr Różański (The Krzysztof Penderecki Academy of Music in Krakow)

Room 307

Lecture Recital: Expanding the Repertoire: The Solo and Collaborative Piano and Violin Works of Gwenyth Walker
Serena Scibelli, violin (Mississippi State University) Jenna Klein, piano (Mississippi State University)

Room 408      

Lecture Recital: Between Two Worlds: The Intuitive Drama of Shulamit Ran’s Works for Solo Clarinet
Erin Cameron, clarinet (Arkansas State University)

9:30–9:55 AM

Room 211

Paper: Music Better Together: Fostering Creative Justice in the Music Industry
Lia Uribe (University of Arkansas)

Room 307

Lecture Recital: Dorothy Rudd Moore’s Eclectic Baroque Suite for Unaccompanied Cello
Amy Catron, cello (Mississippi State University)

Room 408

Lecture Recital: The Pedagogical Perspective on the Piano Works of living Korean Women Composers
Chee Hyeon Choi, piano (University of Louisiana at Lafayette)

10:00 AM
Kossen Auditorium

Concert No. 6

A Story on Snare Drum and Electronics, Based on 1 Samuel 17 …………………………………………………….. Noemi Sosa

Noemi Sosa, Snare drum

Preludes for the Left Hand ……………………………………………….……………………………………………………….…. Hannah Adhikari

I. Plea to Sing

II. Finding My Voice

III. Music Speaks

Hannah Adhikari, piano

Chrysalis ……………………………………………….……………………………………………………………………………………………..…. Alyssa Morris

I. Caterpillar

II. Within the Chrysalis

III. Butterfly

Jessica Haislip, English horn (Mississippi State University) Anne Katherine Ragsdale, piano (Mississippi State University)

Aeolian Muses ……………………………………………….……………………………………………………………………………..…. Nancy Galbraith

Peter M Geldrich, clarinet (Valdosta State University)
Shannon Lowe, bassoon (University of Florida)
Joshia K. Pifer, piano, (Valdosta State University)

Reverie ……………………………………………….…………………………………………………………………………… Florence Price (1887-1953)

from Colour Suite ……………………………………………….……………………………………………………. Madeleine Dring (1923-1977)

IV. Blue Air

I. Pink Minor

Miroslava Panayotova, piano (University of Arkansas)

Framed (select movements) ……………………………………………….…………………………………………………….…. Cecilia McDowall

Ball at the Moulin de la Galette

Nocturne in Blue and Gold

Walking Man

Trumpet Songs ……………………………………………….…………………………………………………………………………….…. Jennifer Higdon

Morning Opens

To Home

In Our Quiet

Hop & Tow Dance

Threaded

Bossa Nova from Two Latin Dances ……………………………………………….………………………………………….. Lauren Bernofsky

Oswaldo Zapata, trumpet (The University of Texas at San Antonio)
Kasandra Keeling, piano (The University of Texas at San Antonio)

Sur la Mémoire (1993) ……………………………………………….……………………………………………………………………………. Stella Sung

Bart Walters, soprano saxophone (University of North Georgia) Jonathan Levin, piano

Walk in Paris: A Suite for Woodwind Quartet …………………………. Faith Baughman (Mississippi State University)

Olivia Boatman, flute (Mississippi State University)
Jessica Haislip, oboe (Mississippi State University)
Sheri Falcone, Bb clarinet (Mississippi State University) Denise Rowan, bassoon (Mississippi State University)

12:00 PM
Kossen Auditorium  

Concert No. 7

When the Sun Sang ……………………………………………….………………………………………………………………………………. Noemi Sosa

UTRGV Saxophone Quartet Abraham Saldana, soprano saxophone
Anthony Monrreal, alto saxophone
Jonathan Guzman, tenor saxophone Roman Valenciano, baritone saxophone

Eidolons …………………………………………………………………….………Heather Niemi Savage (Appalachian State University)

Carol Shansky, flute Soo Goh, Bb clarinet (Appalachian State University)

Sonate pour piano op.6 ……………………………………………….……………………………………………. Charlotte Sohy (1887-1955)

I. Allegro

II. Andante con moto

III. Rondo Vivace

Jeanne Hourez, piano (University of Texas at Austin)

Paradigm Shift ……………………………………………….…………………………………………………………………………………… Theresa Martin

I. Torrent

II. Equilibrium

III. Breakaway

Lynda Dembowski, clarinet (Anne Arundel Community College)
Amanda Morrison, clarinet (Slippery Rock University)

A Melodic Sacrifice Upon Dawn ………………..……………………………………………………………………………. Felicity Mazur-Park

Carol Shansky, flute
Felicity Mazur-Park, flute (Texas Christian University)

The Seal Man ………………..…………………………………………………………………………………………….. Rebecca Clarke (1886-1979)

Binnorie: A Ballad

Sarah Dailey, mezzo-soprano Stephen Karr, piano

Break

3:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 8

Scherzo (1989) ………………………………………………………………..… Deborah Yardley Beers (Rivers School Conservatory)

Jonathan Levin, piano

Songs Without Words ……………………………………………….……………………….…. Catharina Josepha Pratten (1824-1895)

No. 91 Sadness

No. 77 Forgotten

No. 93 A Lament

No. 89 Spanish Dance

JT Gleason, Guitar

Swan Song for bassoon and crotales ……………………………………………….……………………….………….. Katherine Murdock

Lia Uribe, bassoon (University of Arkansas)

Regiones for bassoon and piano ……………………………………………….………..…………………….…………………… Noelia Escalzo

Lia Uribe, bassoon (University of Arkansas)
Miroslava Panayotova, piano (University of Arkansas)

Towers ……………………………………………….………………………………………………………………………………………… Shelley Washington

Aghavni [Doves] ……………………………………………….………………………………………………………………………. Mary Kouyoumdjian

Holly Roadfeldt, piano (Lafayette College)

Dos canciones mediterráneas ……………………………………………….……………………………………………….…. Mariela Rodríguez

1. La nada que se aprieta sobre el alma (The nothingness that is pressed upon the soul)

2. El tiempo es fiero y nos alcanza (Time is fierce and it reaches us)

Jennifer D’Agostino, mezzo-soprano (Georgia Southern University)
Eileen Downey, piano (University of Tennessee)

4:00-4:25 PM

 Room 211

Paper: Toshiko Akiyoshi and The Woodwind Doublers of Los Angeles
Timothy Bonenfant (Angelo State University)

Room 307

Lecture Recital: Unveiling Herstory: Sacred Song by Women
Julissa Ramirez, soprano (Trinity University)
Jacquelyn Matava, mezzo-soprano (Trinity University)
Jonathan Levin, piano

Room 408

Lecture Recital: Zenobia Powell Perry: Musical Legacy of a Midwest Trailblazer 
Mimi Zhang, piano

4:30-4:55 PM


Room 211

Lecture Recital: Reimagining Hildegard: Yesterday and Today
Krista Scott, presenter

Room 307

Lecture Recital: Fire and Flame: Rhythm and Performance Practice in Selected Works of Gabriela Ortiz
Erin Cameron, clarinet (Arkansas State University)
Elissa Kana, saxophone (Arkansas State University)
David Mach, piano (Arkansas State University)

Room 408

Lecture Recital: Elizabeth Alexander  –  Composer and Entrepreneur
Cheryl Coker, soprano (Millsaps College)
Sandra Polanski, piano

5:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 9

Suite for Two Pianos Founded Upon Old Irish Melodies, op. 104 ……………………………………………………. Amy Beach

I. Prelude

II. Old-time Peasant-Dance

Deux Femmes Pianistes
Angela Miller-Niles, piano (Wayne State College)
Shelly Armstrong, piano (Wayne State College)

Three Short Pieces ……………………………………………….……..…. Heather Niemi Savage (Appalachian State University)

Moderato

Adagio

Allegro

Music for Two ……………………………………………….………………………………………………………………………….. Judith Lang Zaimont

I. Fanfare

II. Slow with a definite pulse

III. Very, slow, still

IV. Gavotte

V. As fast as possible

Cynthia Cripps, saxophone (UTRGV)
Bill O’Neil, clarinet (UTRGV)

Ruminations ……………………………………………….…………………………………………………………………………………………. Alyssa Morris

I. Woulda, Coulda, Shoulda

II. Emotions: Masked and Unmasked

III. Enough’s Enough

Kristin Leitterman, oboe (Arkansas State University)

Sonate, Op. 1 ……………………………………………….……………………………….. Marie Kiéné Bigot de Morogues (1786-1820)

I. Adagio

II. Allegro espressivo

III. Andantino

IV. Rondo: Allegro

Aimee Fincher, piano (Northern Arizona University)

At the end of the world we learn to dance ……………………..………………………………………………………………….. Diana Blom

Kevin Hanrahan, tenor (University of Nebraska-Lincoln)
William Reber, piano (Mississippi University for Women)

Poem for Oboe and Piano ……………………..……………………………………………………… Marina Dranishnikova (1929-1994)

Michael Adduci, oboe (Tennessee Tech University)
Jonathan Levin, piano

Reception hosted by the Music by Women Festival for participants and special guests. Meet in the Poindexter lobby immediately following the 5 p.m. concert to walk over to the reception.

8:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 10

Scene from Opera The Chair ………………………………………………………..…… Olga Harris (Tennessee State University)

Deborah Popham, soprano (Sam Houston State University)
Tammy Hensrud, mezzo soprano (Hofstra University)
Matthew Hoch, baritone (Auburn University) Jonathan Levin, piano

Dance Suite for solo bassoon ……………………………………………….…………………………….….. Jacqueline Wilson (Yakama)

I. Prelude: Grand Entry

II. Grass

III. Traditional Bustle

IV. Fancy Shawl

V. Traditional Shawl

VI. Fancy Feather

Shannon Lowe, bassoon (University of Florida)

Four’s Resonance ……………………………………………….…………………………………………………………………………….….. Chieh Huang

Chieh Huang, flute, vibraphone, and tongue drum (University of California Irvine)
Rebecca Larkin, flute (University of California Irvine) 

Carnival in Languedoc ……………………………………………….………………………………………….. Philippa Schuyler (1931-1967)

Sarah Masterson, piano (Newberry College)

Nuova Tarantella ……………………………………………….………………………………………………………………………………. Maria Malibran

Cana Espagnola ……………………………………………….………………………………………………………………………………… Pauline Viardot

Les Filles de Cadix

Madrid

Julia Jaffe, mezzo-soprano
Jonathan Levin, piano

Sciabordio ……………………………………………….……………………………………………………………………………………………. Rosita Piritore

Carol Shansky, flute
Serena Scibelli, violin (Mississippi State University)
Amy Catron, cello (Mississippi State University) Vivian Doublestein, piano (University of North Georgia)

Sonate pour Clarinette solo ……………………………………………….………….…………………………………………….….. Ida Gotkovsky

I. Lyrique

II. Scherzo capriccios

III. Dolcissimo

IV. Final

Zachery Pavlicek, clarinet (University of Oklahoma)

Eastern Hymn …………………………………….………………………………………………………………………………………. Adrienne Albert

UTRGV Saxophone Quartet
Abraham Saldana, soprano saxophone
Anthony Monrreal, alto saxophone Jonathan Guzman, tenor saxophone Roman Valenciano, baritone saxophone

SATURDAY, MARCH 9TH

9:00–9:25 AM

Room 211

Lecture Recital: Duet for Flute and Video Game
Rebecca Larkin, flute (UC Irvine)

Room 307

Lecture Recital: A Captivating String Chamber Narrative: Mazzoli’s “Lies You Can Believe In”
Serena Scibelli, violin (Mississippi State University)
Daniel Stevens, viola (Mississippi State University)
Amy Catron, cello (Mississippi State University)

Room 408      

Demonstration: Class Piano: Equity in Piano Pedagogy
Julia Mortyakova (Mississippi University for Women)

9:30–9:55 AM

Room 211

Paper: Classical Piano Works by Indigenous Women Composers
Angela Miller-Niles (Wayne State College)

Room 307

Lecture Recital: Representation in Saxophone Repertoire
Gary Paulo, saxophone (Berry College)
Kris Carlisle, piano (Berry College)

Room 408

Lecture Recital: Unveiling the Voices of Latin American Women Composers Rodrigo Zafani Quintana, violin (Great Lakes Center for the Arts)
Gonzalo Aguilar, piano (The New School for Music Study)

10:00 AM
Kossen Auditorium

Concert No. 11

Legends of Emerald Hall ……………………………………………….………………………………………………………………………. Patricia Islas

Jason Baker, marimba

New England Sketches ……………………………………………….…………………………………………………………………..…. Irina Kirilenko

Autumn in New Hampshire

Kites Over Cape Cod

Masts in Portsmouth Harbor

Vivian Doublestein, piano (University of North Georgia)

Uncertainty ……………………………………………….………………………………………………………………………… Krista Vázquez-Connelly

Gryphon ……………………………………………….……………………………………………………………………………………………… Theresa Martin

Michelle Jaluvka, clarinet (Oklahoma Baptist University)

Suite in Jazz Style ……………………………………………….………….……………………………………………………..….. Dobrinka Tabakova

I. Confident

II. Nocturnal

III. Rhythmic

Jacquelyn Schwandt, viola (Northern Arizona University)
Aimee Fincher, piano (Northern Arizona University)

a voice silenced…a voice sings …………………………….….. Cherise Leiter (Metropolitan State University of Denver)

Elizabeth Robinson, flute (South Dakota State University)

Shady Grove ……………………………………………….…………………………….……………………………………………………. Gwyneth Walker

I. Shady Grove

II. Come All Ye Fair and Tender Ladies

III. Three Ravens

Interlude

V. House Carpenter

Creighton Holder, piano

Re:pair for Oboe and English horn ……………………………………………….………………………………………… Alex Shapiro

Shôji for Oboe and English horn ……………………………………………….……………………………………………… Hilary Tann

Alexandra Gordon, oboe (University of Southern Mississippi)
Rebecca Chadwick, clarinet (University of Southern Mississippi)

12:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 12

Selected Songs and Duets ……………………………………………….…………………………….…………………………………… Lori Laitman

I Am In Need of Music (Duet)

from Four Dickinson Songs

Will There Really Be A Morning? 

I’m Nobody

If I…

Dreaming (Duet)

Feminine Musique
Korliss Uecker, soprano (Westchester Conservatory Preparatory Division)
Tammy Hensrud, mezzo soprano (Hofstra University) Jonathan Levin, piano

8 Variations for Piano, based on the theme ‘Oh mother and sister’ …………………………………………….. Young Ja Lee

Hyeji Seo, piano (Colorado State University)

To Gather Lilies ………………………………………………………………………………………………………….. Traci Mendel (Troy University)

Sarah Wee, soprano (Troy University)
Ben Crook, piano (Troy University)

The Cat and the Bird …………………………………………………………………………………………………………………… Eurydice Osterman

Carol Shansky, flute
Jonathan Levin, piano

Para vivir ……………………………………………….…………………………….……………………………………………………………. Patricia Caicedo

Tras tus huellas

Vos nunca te fuiste de mi corazón

Emily Howes Heilman, mezzo-soprano (Sam Houston State University)
Valerie Trujillo, piano (Florida State University)

Trio for Trombone, Violin and Piano ……………………………….………………… Olga Harris  (Tennessee State University)

I. Waltz: Andante

II. Adagio

III. Allegro

Anne-Gaëlle Ravetto, violin (Delta State University)
Douglas Mark, trombone (Delta State University) Jung-Won Shin, piano (Delta State University)

Break

3:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 13

Aria ……………………………………………….………………………………………………………………………………………………….. Amanda Harberg

Making Angels ……………………………………………….……………………………………………………………………………………….. Katy Abbott

Colleen White, flute (Kansas State University)
Amy Guffey, clarinet (Kansas State University)
Jonathan Levin, piano

Sketches Suite for Cello and Piano ……………………………….……………………. Olga Harris  (Tennessee State University)

Deidre Emerson, cello
Jonathan Levin, piano

Sixth Fanfare for the Uncommon Woman …………………………………………………………………………………………….. Joan Tower

Silvan Negrutiu, piano (Northern Arizona University)

Cadenza for Saxophone and Piano (1974) ……………………………….…………………… Lucie Robert-Diessel (1936-2019)

Bart Walters, alto saxophone (University of North Georgia)
Jonathan Levin, piano

4:00-4:25 PM

Room 211

Paper: But That’s How It’s Always Been Done! A Cautionary Tale
Taryn Carvajal Harding (University of Utah)

Room 408

Lecture Recital: “Transcarpathian Novelettes” by Bohdana Filts: Bringing Ukrainian Music into the Spotlight
Alona Khoptynets, piano (University of Houston)

4:30-4:55 PM

Room 211

Paper: Evolving the Traditional Choral Field: a public musicology perspective on the commissioning of three major works by women composers
Jennifer Kelly (Lafayette College)

Room 408

Lecture Recital: Flowers and Family – “Lily of the Valley” from Flower Catalog: 12 Preludes for Solo Piano by Stephanie Ann Boyd
Adrienne Park, piano (University of Mississippi)

5:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 14

Sonata for Flute, Clarinet, and Piano (1944) ………………………………………….…………………… Violet Archer (1913-2000)

I. Allegro commodo

II. Largo tranquillo

III. Larghetto

IV. Allegretto grazioso

Alicia Kosack, flute (York College of Pennsylvania)
Laura Armstrong, clarinet (Mount St. Mary’s University)
Jonathan Levin, piano

I Cry Out & Salt (Diptych) ………………………………………….………………. Evgeniya Kozhevnikova (University of Florida)

Emily Heilman, mezzo-soprano (Sam Houston State University)
Jonathan Levin, piano

Troubled Water ……………………………………………….………………………………………………………… Margaret Bonds (1913-1972)

Fantasie nègre ……………………………………………….……………………………………………………………… Florence Price (1887-1953)

Holly Roadfeldt, piano (Lafayette College)

Art Song Collaborations ……………………..……..……..……..……..……..……..……..……..……………………………….. Jerry Casey

A Fancy (poetry of Frances Leah Reed)

De Profundis (poetry of Christina Georgina Rossetti)

The Key-Note (poetry of Christina Georgina Rossetti)

Sarah Wee, soprano (Troy University)
Jonathan Levin, piano

Until Now ……………………..……..……..……..……..……..……..……..……..…………………………………….………………….. Kui Dong

Zhengyingyue Huang, soprano
Jonathan Levin, piano

Mačji Pir ……………………………………………….…………………………….……………….……………….……….….. Ivana Lang (1912-1982)

Nokturno

Amy Yeung, soprano (The University of Tennessee at Martin)
Chan Mi Jean, piano (The University of Tennessee at Martin)

Break

8:00 PM
Kossen Auditorium

Concert No. 15

Bells and Grass, 5 Songs for Soprano and Oboe ………………………………………………………………….……………. Juliana Hall

Echo

Gone

Why?

Coals

Rain

Singing in the Northland: A Celebration of Canadian Poetry in Song ……………….………..….. Martha Hill Duncan

Grey Rocks and Greyer Seas  

Severance

Susan Boddie, soprano (Valdosta State University)
Sherwood Wise, oboe (Valdosta State University)
Jonathan Levin, piano

Four Elinor Wylie settings ………………………………………………………………….…………………………… Mary Howe (1882-1964)

Little Elegy

Fair Annet’s Song

Let us walk in the white snow (Velvet shoes)

When I died in Berners Street                                                        

Amalia Osuga, soprano (University of Alabama in Huntsville)
Aimee Fincher, piano (Northern Arizona University)

Acadian Dreams (2016) ……………………..……..……..……..……..……..……..……..…………………………………… Adrienne Albert

Prayer (2011) ……………………..……..……..……..……..……..……..……..……..………………………………………. Amanda Harberg

Legends (2013) ……………………..……..……..……..……..……..……..……..……..…………………………………….. Valerie Coleman

I. Lin-Fa (The Lotus Lily)

II. Dagda’s Harp

III. Gaia

IV. El Encierro (The Running of the Bulls)

Alicia Kosack, flute (York College of Pennsylvania)
Jonathan Levin, piano

Raga ……………………..……..……..……..……..……..……..……..………………………………………………………. Jennifer Jolley (b. 1983)

Jhula-Jhule……………………..……..……..……..……..……..……..……..……..…………………………..………. Reena Esmail (b. 1983)

Timothy Bonenfant, clarinet (Angelo State University)
Martha Saywell, piano (Texas A&M University San Antonio)

The Wildflower Trio for oboe, bassoon, and piano ……………………..……..……..……..……..…….……….. Jenni Brandon

1. Wildflowers

2. Wild Rose and Butterfly

3. The Hummingbird

4. Indian Paintbrush

5. Summer Garden

Dione Chandler, oboe (University of Florida)
Shannon Lowe, bassoon (University of Florida)
Joshua Pifer, piano (Valdosta State University)